Part Number: AC-FB2-Q_IR2
| Camera | |
|---|---|
| Model | AC-FB2-Q/IR2 |
| Product Name | 2MP Outdoor IR Fixed Lens Bullet Analog Camera |
| Image Sensor | 2MP CMOS |
| Resolution | 1920(H) × 1080(V) |
| Min. Illumination | 0.02 Lux @ (F1.2, AGC ON), 0 Lux with IR |
| Shutter Time | PAL: 1/25 s to 1/50,000 s; NTSC: 1/30 s to 1/50,000 s; |
| Day &Night | IR Cut Filter |
| Angle Adjustment | Pan: 0°to 360°, Tilt: 0°to 90°, Rotation: 0°to 360° |
| Signal System | PAL/NTSC |
| Lens | |
| Lens Type | Fixed focal lens, 2.8 mm, 3.6 mm available |
| Field of View | 2.8 mm, horizontal FOV: 96.5°, vertical FOV: 48.9°, diagonal FOV: 120.5° 3.6 mm, horizontal FOV: 76.9°, vertical FOV: 40.6°, diagonal FOV: 92.0° |
| Lens Mount | M12 |
| Night Vision | |
| Supplement Light Type | IR light |
| Supplement Light Range | Up to 66ft (20 meters) |
| Image | |
| Image Mode | STD/HIGH-SAT |
| Image Setting | Brightness, Mirror, Smart IR, Sharpness |
| Frame Rate | TVI: 1080p @ 30fps/25fps AHD: 1080p @ 30fps/25fps CVI: 1080p @ 30fps/25fps CVBS: PAL/NTSC |
| Day/Night Mode | Auto/Color/BW (Black and White) |
| WDR (Wide Dynamic Range) | Digital WDR |
| Noise Reduction | 2D DNR |
| AGC | Yes |
| Image Enhancement | DWDR,BLC,Global |
| White Balance | Auto |
| Interface | |
| Video Output | Switchable TVI/AHD/CVI/CVBS |
| Microphone | N/A |
| Speaker | N/A |
| Audio In/Out | N/A |
| Alarm In/Out | N/A |
| General | |
| Operating Conditions | -40°C to 60°C (-40°F to 140°F), Humidity: 90% or less (non-condensing) |
| Power Supply | 12 VDC ± 25% |
| Consumption | Max. 3.3 W |
| Protection Level | IP67 |
| Material | Metal |
| Dimension | 60.9 mm × 57.9 mm × 138.8 mm (2.39" × 2.28" × 5.47") |
| Weight | Approx. 260 g (0.57 lb.) |
| Language | English |
| Download | Type |
|---|---|
| DATASHEET----AC-FB2-Q_IR2.pdf | Download File |