Part Number: AC-FT5-Q/IR3
| Camera | |
|---|---|
| Model | AC-FT5-Q/IR3 |
| Product Name | 5MP Outdoor IR Fixed Lens Turret Analog Camera |
| Image Sensor | 5 MP CMOS |
| Max. Resolution | 2560 (H) × 1944 (V) |
| Min. Illumination | Color: 0.01 Lux @ (F2.0, AGC ON), 0 Lux with IR |
| Shutter Time | PAL: 1/25 s to 1/50,000 s; NTSC: 1/30 s to 1/50,000 s; |
| Day & Night | IR Cut Filter |
| Angle Adjustment | Pan: 0 to 360°, Tilt: 0 to 75°, Rotation 0 to 360° |
| Signal System | PAL/NTSC |
| Lens | |
| Lens Type | Fixed focal lens, 2.8 mm, 3.6 mm available |
| Focal Length & FOV | 2.8 mm, horizontal FOV: 86°, vertical FOV: 63°, diagonal FOV: 120° 3.6 mm, horizontal FOV: 80°, vertical FOV: 63°, diagonal FOV: 112° |
| Lens Mount | M12 |
| Night Vision | |
| Supplement Light Type | IR light |
| Supplement Light Range | Up to 98ft (30 meters) |
| Image | |
| Image Parameters Switch | STD/HIGH-SAT |
| Image Settings | Brightness, Sharpness, Mirror, Smart IR |
| Frame Rate | TVI: 5MP @ 20fps, 4MP @ 30fps/25fps, 1080p @ 30fps/25fps AHD: 5MP @ 20fps, 4MP @ 30fps/25fps CVI: 4MP @ 30fps/25fps CVBS: PAL/NTSC |
| Day/Night Mode | Auto/Color/BW (Black and White) |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Digital WDR |
| Noise Reduction | 2D DNR |
| AGC | Support |
| Image Enhancement | DWDR, BLC, HLC |
| White Balance | ATW/MANUAL |
| Interface | |
| Video Output | Switchable TVI/AHD/CVI/CVBS |
| Microphone | N/A |
| Speaker | N/A |
| Audio In/Out | N/A |
| Alarm In/Out | N/A |
| General | |
| Operating Condition | -40 °C to 60 °C (-40 °F to 140 °F), humidity: 90% or less (non-condensation) |
| Power Supply | 12 VDC ±25% |
| Consumption | Max. 4.3 W |
| Protection | IP67 |
| Material | Metal |
| Dimension | Ø 82.6 mm × 79.37 mm (Ø 3.25" × 3.12") |
| Weight | Approx. 289 g (0.64 lb.) |
| Language | English |
| Download | Type |
|---|---|
| DATASHEET----AC-FT5-Q_IR3.pdf | Download File |