Part Number: AC-CFT5-QM/W2R2
| Camera | |
|---|---|
| Model | AC-CFT5-QM/W2R2 |
| Product Name | 3K Outdoor Smart Hybrid light ColorVu Fixed Lens Turret Analog Camera |
| Image Sensor | 3K CMOS |
| Resolution | 2960 (H) × 1665 (V) |
| Min. Illumination | 0.001 Lux @(F1.0, AGC ON), 0 Lux with white light |
| Shutter Time | PAL: 1/25 s to 1/50,000 s; NTSC: 1/30 s to 1/50,000 s |
| Day &Night | IR Cut Filter |
| Angle Adjustment | Pan: 0°to 360°, Tilt: 0°to 75°, Rotation: 0°to 360° |
| Signal System | PAL/NTSC |
| Light Alarm | Solid Light Alarm (White Light) |
| Lens | |
| Lens Type | Fixed focal lens, 2.8 mm, 3.6 mm available |
| Field of View | 2.8 mm, horizontal FOV: 110°, vertical FOV: 60°, diagonal FOV: 143° 3.6 mm, horizontal FOV: 94°, vertical FOV: 50°, diagonal FOV: 112° |
| Lens Mount | M12 |
| Night Vision | |
| Supplement Light Type | IR light and white light |
| Supplement Light Range | Up to 66ft (20 meters) |
| Smart Supplement Light | Yes |
| Image | |
| White Light | Auto/Off |
| Image Mode | STD/HIGH-SAT/HIGHLIGHT |
| Image Setting | Brightness, Sharpness, Anti-banding, AGC |
| Frame Rate | TVI: 3K @ 20 fps, 4MP @ 30fps/25fps, 1080p @ 30fps/25fps AHD: 5MP @ 20fps, 4MP @ 30fps/25fps CVI: 4MP @ 30fps/25fps CVBS: PAL/NTSC |
| Day/Night Mode | Auto |
| WDR (Wide Dynamic Range) | Digital WDR |
| Noise Reduction | 2D DNR |
| AGC | Yes |
| Image Enhancement | DWDR, BLC, HLC, Global, HLS |
| White Balance | Auto/Outdoor/Global/Manual |
| Interface | |
| Video Output | Switchable TVI/AHD/CVI/CVBS |
| Microphone | 1 built-in microphone |
| Speaker | N/A |
| Audio In/Out | N/A |
| Alarm In/Out | N/A |
| General | |
| Operating Conditions | -40°C to 60°C (-40°F to 140°F), Humidity: 90% or less (non-condensing) |
| Power Supply | 12 VDC ± 25% |
| Consumption | Max.3.9 W |
| Protection Level | IP67 |
| Material | Metal |
| Dimension | Ø 85.1 mm × 77.62 mm (Ø 3.35" × 3.05") |
| Weight | Approx. 330 g (0.73 lb.) |
| Language | English |
| Download | Type |
|---|---|
| DATASHEET----AC-CFT5-QM_W2R2.pdf | Download File |